Jaké jsou druhy pozemků a jakým způsobem ovlivňuje způsob využití pozemku jeho cenu?
Jaké jsou druhy pozemků a jakým způsobem ovlivňuje způsob využití pozemku jeho cenu?

Základní členění pozemků podle druhů

- zastavěné plochy a nádvoří

- lesní pozemky

- vodní plochy

- ostatní plochy

- zemědělské pozemky, tj. orná půda, chmelnice, vinice, zahrady, ovocné sady a trvalé travní porosty

 

Rozdíl mezi pozemkem a parcelou

Pozemek je označení pro určitou část zemského povrchu vyčleněnou nějakou hranicí, např. vlastnictvím, způsobem využití, katastrálním územím, regulačním plánem, územním rozhodnutím apod. Může se jednat jen o jednu parcelu, ale i o jejich soubor.

Parcela je konkrétní část pozemku vyčleněná v katastrální mapě a označená parcelním číslem. Rozlišujeme dva typy parcel. Stavební, tj. zastavěná plocha a nádvoří, a ostatní pozemkové parcely.

 

Co ovlivňuje cenu pozemku

Pozemky se evidují v katastru nemovitostí, kde je u každé jednotlivé parcely určen typ pozemku, případně způsob jeho využití. Je však třeba dodat, že záznam v katastru nemovitostí nemusí nutně odpovídat skutečnému stavu. Např. pozemek zapsaný v katastru nemovitostí jako orná půda nebo zahrada, může být podle územního plánu obce určen jako veřejné parkoviště, manipulační plocha, sportoviště nebo i ke stavbě rodinného domu.

Je tedy třeba brát ohled právě na územní plán obce, případně na regulativa, která mohou cenu pozemku také ovlivnit. V některých případech se může jednat o minimální rozdíly, jindy může jít až o několikanásobek (v horším případě zlomek) původní hodnoty pozemku. Záleží na povaze změny, druhu pozemku a způsobu jeho využití.

 

Nejčastější změny

Vlastníte ornou půdu - obec se rozvíjí a v územním plánu určí tento pozemek pro výstavbu obytných staveb nebo průmyslové zóny = zhodnocení pozemku.

Vlastníte trvalý travní porost - obec plánuje vybudovat novou komunikaci přes tento pozemek = výkupní cena je obvykle vyšší než hodnota zemědělského pozemku.

Vlastníte pozemek určený pro stavbu rodinného domu a nemáte platné stavební povolení – obec vydá stavební uzávěru např. z důvodu nedostatečné kapacity čističky odpadních vod = dočasné, někdy i trvalé znehodnocení pozemku.

Pozemek určený pro stavbu rodinného domu – obec určí v územním plánu sousední nebo blízké pozemky pro výstavbu průmyslové zóny = v případě výstavby obchodního centra může dojít ke zhodnocení pozemku, v případě výstavby skladovacích nebo výrobních hal může naopak hodnota pozemku klesnout.

Atd.

 

Upozornění

Pokud dostanete nabídku k odkoupení pozemku, aniž byste ho nabízeli k prodeji, nebo je-li nabízená cena vyšší, než je za tento typ pozemku v dané lokalitě obvyklé, doporučuji vždy nejdříve zjistit, za jakým účelem chce pozemek kupující získat a prověřit na obci plány do budoucna. Budete-li mít dostatek informací, můžete získat lepší vyjednávací pozici, tedy i vyšší cenu.

Obezřetní byste měli být také v případě, kdy kupující nabízí, že nejprve na pozemku něco vybuduje nebo ho upraví a koupí až po této změně. K těmto situacím dochází zejména v případech, kdy se provedenou změnou hodnota pozemku sníží a kupující ho pak získá za nižší cenu, než kdyby ho kupoval před úpravami.

Autor: Lucie Tůmová

Realitní makléřka dumrealit.cz/terra a zástupce Realitní komory ČR pro Prahu 1

 

  • Sdílet:
DALŠÍ ČLÁNKY MAKLÉŘE
Jak správně nastavit prodejní cenu nemovitosti?
Jak správně nastavit prodejní cenu nemovitosti?

Pokud chcete svou nemovitost zobchodovat s maximálním ziskem, je správné nastavení cenové strategie klíčové. Pro úspěšnost prodeje je důležité

Číst více
Jak nepřijít o peníze, když prodáváte či kupujete nemovitost? Poradíme vám!
Jak nepřijít o peníze, když prodáváte či kupujete nemovitost? Poradíme vám!

Prodáváte svůj byt či dům bez realitní kanceláře a bojíte se, že nedostanete za prodej zaplaceno? Nebo jste naopak kupující a nechcete riskova

Číst více
Co je obytná místnost a jak správně označit dispozici bytu
Co je obytná místnost a jak správně označit dispozici bytu

Obytná místnost Výměra obytné místnosti musí mít plochu nejméně 8 m2, v bytech s jednou obytnou místností minimálně 16 m2. V obytné místnos

Číst více
Top